10 składników, których należy unikać, jeśli masz wrażliwą skórę

10 składników, których należy unikać, jeśli masz wrażliwą skórę

10 składników, których należy unikać, jeśli masz wrażliwą skórę

Przewodnik po określaniu czynników wyzwalających podrażnienie przy wrażliwej skórze

Żaden rodzaj skóry nie reaguje tak gwałtownie, jak skóra wrażliwa. Jeśli masz ten typ skóry, doskonale zdajesz sobie sprawę z ogromu czynników emocjonalnych i środowiskowych, które mogą mieć na nią wpływ - nie mówiąc już o ostrych składnikach pielęgnacyjnych. Jednak w każdym momencie naszego życia wielu z nas zastanawia się: "dlaczego moja skóra jest taka wrażliwa?".


Choć przyczyn powstawania wrażliwej skóry może być nieskończenie wiele, rozwiązanie pozwalające powstrzymać większość z tych reakcji jest proste: należy unikać czynników drażniących. Omówimy czynniki, które wywołują wrażliwą skórę oraz najbardziej problematyczne składniki, których należy unikać, jeśli masz ten typ skóry.

skóra wrażliwa


Jakie czynniki wywołują wrażliwą skórę?

Jeśli jesteś doświadczonym weteranem skóry wrażliwej, Twoje pytanie może nie brzmieć "dlaczego moja skóra jest taka wrażliwa?", ale raczej "co nie powoduje wrażliwej skóry?". To może być słuszna ocena, ponieważ istnieją wspólni winowajcy, którzy mogą wywołać reakcję.
Skóra wrażliwa reaguje, gdy zakończenia nerwowe w górnej warstwie skóry ulegają podrażnieniu. Dzieje się tak, ponieważ naturalna bariera ochronna skóry jest osłabiona lub przerwana z powodu czynnika wyzwalającego lub choroby podstawowej.

Możesz mieć wrażliwą skórę, jeśli:

Twoja skóra jest reaktywna

Być może Twoje zmysły mówią "tak" złuszczającemu preparatowi oczyszczającemu z ziaren kakaowca, który przeniesie Cię do tropikalnego raju, ale Twoja skóra może powiedzieć "nie". Jeśli masz wrażliwą skórę, prawdopodobnie zauważyłaś, że detergenty, barwniki, środki złuszczające i substancje zapachowe wywołują reakcję Twojej skóry. Możesz zauważyć, że mogą one powodować swędzenie, suchość lub zaczerwienienie.

Zauważasz zaczerwienienie

Większość osób o wrażliwej skórze ma do czynienia z pewnym zaczerwienieniem. Może ono przybierać formę czerwonej wysypki, czerwonych nierówności, rumieńców lub zaczerwienionych rozszerzonych naczyń krwionośnych. Możesz również zauważyć zaczerwienienie pojawiające się tuż po zastosowaniu delikatnego ucisku na skórę.

Czynniki środowiskowe wyzwalają reakcję Twojej skóry

Gdy masz wrażliwą skórę, wychodzenie na zewnątrz może wydawać się polem minowym. Zmienne czynniki, takie jak ciepło, zimno i wiatr, mogą pogorszyć stan Twojej skóry. Ponadto, zimna pogoda może wysuszać skórę, przez co wrażliwa skóra staje się podatna na pękanie.

Masz chorobę podstawową

Zwiększona wrażliwość skóry może być spowodowana takimi schorzeniami jak egzema, kontaktowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Jeśli masz stałe objawy lub odczuwasz dyskomfort, zdecydowanie powinnaś skonsultować się z dermatologiem w celu postawienia właściwej diagnozy.

Łatwo ulegasz poparzeniom słonecznym

Wrażliwa skóra jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Jeśli Twoja skóra jest już podrażniona lub łuszcząca się, jesteś w jeszcze większym stopniu narażona na poparzenia słoneczne i rozdrażnienie.

10 składników, których należy unikać w przypadku skóry wrażliwej

Skóra wrażliwa może sprawiać wrażenie, jakbyś codziennie wędrowała przez pole minowe i musiała uważać na wszystko wokół siebie. Istnieją jednak pewne problematyczne składniki chemiczne i naturalne, które często są głównymi sprawcami.


#1: Alkohol

Nie ten rodzaj uroczystego alkoholu, ale alkohol denaturowany lub alkohol denat (alkohol denaturowany, denaturat, alkohol etylowy). Pozbawia on Twoją skórę odpowiedniego poziomu nawilżenia, prowadząc do podrażnień i swędzącej, nieprzyjemnej skóry.

Istnieją bardziej przyjazne alkohole, znane jako alkohole tłuszczowe, które nie powodują podrażnień i są mniej uczulające dla skóry. Nadal jednak należy zachować ostrożność przy ich stosowaniu.

#2: Zapach

Syntetyczne substancje zapachowe mają długą listę ostrych reakcji, takich jak zaczerwienienia i wysypki. W rzeczywistości, ci zapachowi winowajcy są częstą przyczyną reakcji alergicznych. Wybieraj preparaty bezzapachowe.

#3: Chemiczne składniki filtrów przeciwsłonecznych

Podczas gdy powszechnie stosowane składniki filtrów przeciwsłonecznych, takie jak avobenzon, oktokrylen i oksybenzon, zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla normalnej skóry, te substancje chemiczne mogą denerwować wrażliwą skórę. Wypróbuj preparaty fizyczne lub mineralne.

#4: Łupiny orzecha włoskiego/granulki

Znasz te maleńkie cząsteczki w swoim ulubionym peelingu lub środku złuszczającym? Ich nieregularny kształt może sprawić, że będą zbyt ostre dla wrażliwej skóry. Zachowaj je dla swoich szorstkich pięt i wybierz delikatny peeling do twarzy.

#5: Siarczany

Siarczany są stosowane w produktach, aby nadać im obfitą pianę lub pianę. Laurylosiarczan sodu (SLS) i laurylosiarczan amonu (ALS) są najbardziej powszechnymi chemicznymi spieniaczami. Ci pieniący się wrogowie mogą podrażniać skórę, pozostawiając ją ściągniętą i zaognioną. Nie, dziękuję!

#6: Olejek eteryczny z mięty pieprzowej lub mentol

Ze względu na silne właściwości przeciwbólowe mentolu, olejek eteryczny z mięty pieprzowej najlepiej stosować jako dodatek, aby zwiększyć skuteczność innych olejków eterycznych lub nośnikowych. Dla osób o wrażliwej skórze najlepiej używać go tylko w miętówkach do oddechu.

#7: Niektóre barwniki i koloranty

Formuły z ładnymi kolorami mogą wydawać się atrakcyjne. Jednak te barwniki lub koloranty są często wykonane ze smoły węglowej, ropy naftowej lub metali ciężkich. Mogą one prowadzić do podrażnień, zablokowanych porów, stanów zapalnych i wrażliwej skóry. Trzymaj się naturalnych lub pochodzących z owoców barwników.

#8: Zbyt dużo kwasu salicylowego

Kwas salicylowy jest świetny do oczyszczania skóry z trądziku i zatkanych porów. Jednak w wysokich stężeniach jest zbyt wysuszający i drażniący dla wrażliwej skóry. Stosuj go oszczędnie.

#9: PEGs

PEG lub glikole polietylenowe to związki, które są stosowane w formułach jako zagęszczacze i zmiękczacze. Mogą powodować podrażnienia, zmniejszać poziom nawilżenia skóry i przyspieszać jej starzenie się!

#10: Parabeny

Parabeny są tanim syntetycznym środkiem konserwującym, stosowanym do ochrony produktów przed rozwojem bakterii i grzybów. Problem w tym, że parabeny zostały powiązane z reakcjami alergicznymi i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

Jak przeprowadzać testy płatkowe produktów do pielęgnacji skóry?

Jeśli masz wrażliwą skórę i nie wiesz, jaki składnik lub produkt ją powoduje, wykonaj test płatkowy przed użyciem. Testy płatkowe są idealnym rozwiązaniem zarówno jako profilaktyka, jak i sposób na rozszyfrowanie czynników podrażniających skórę.

Jednak wielu z nas nie ma pojęcia, czym dokładnie jest test płatkowy ani jak go przeprowadzić. Podpowiadamy ci , co musisz wiedzieć o tym procesie:

Krok 1:

Wybierz dostępny skrawek skóry, taki jak grzbiet dłoni lub przedramię. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce, które możesz wygodnie pozostawić w spokoju na co najmniej 24 godziny.

Krok 2:

Najpierw umyj i oczyść plasterek skóry, którego zamierzasz użyć. Chcesz mieć pewność, że to nowy produkt, który zastosowałaś, a nie coś innego, co wywołało reakcję.

Krok 3:

Nałóż niewielką ilość produktu na wybrany przez siebie fragment skóry. Następnie odczekaj około 24 do 48 godzin.

Krok 4:

Po upływie wyznaczonego czasu, jeśli pojawi się zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie lub pieczenie, nie używaj tego produktu.

Nie wszystkie składniki z tej listy gwarantują wystąpienie reakcji, ale mogą być bardziej drażniące niż inne. Jeśli zadajesz sobie pytanie: "Dlaczego moja skóra jest taka wrażliwa?", pamiętaj o przeprowadzeniu testu płatkowego i zwróć uwagę na to, kiedy Twoja skóra jest bardziej reaktywna. Okoliczności te mogą obejmować ekstremalne ciepło lub zimno, menstruację, menopauzę lub ciążę. Zapoznaj się z tymi zakazami dotyczącymi skóry wrażliwej, aby uniknąć ewentualnych czynników wywołujących reakcje i zachować czystą, zdrową skórę.

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz