Jak wykryć parabeny, gdzie się ukrywają i dlaczego ich unikać.

Jak wykryć parabeny, gdzie się ukrywają i dlaczego ich unikać.

Jak wykryć parabeny, gdzie się ukrywają i dlaczego ich unikać.

Bez wątpienia słyszałeś o tych podstępnych małych konserwantach zwanych parabenami. Są wszechobecne w kosmetykach, żywności, farmaceutykach i produktach do pielęgnacji włosów. American Chemical Society* szacuje, że parabeny stanowią 85% produktów higieny osobistej. Są to produkty, z których korzystasz codziennie, dziesiątki razy dziennie, 365 dni w roku. Jak możesz sobie wyobrazić, efekty działania parabenów są tym wyższe im częściej ich używasz.

Co robią parabeny?

Celem parabenów jest zapobieganie tworzeniu się bakterii w produktach. Doskonałym przykładem jest balsam do twarzy w tubce lub słoiczku, który styka się z zarazkami z naszych rąk podczas każdego zastosowania. Dlatego parabeny znajdzesz w produktach, żywnościowych, lekach, kosmetykach. Czy parabeny są dla nas szkodliwe? Wszystko, co wdychamy, spożywamy lub nakładamy na naszą skórę, może zostać wchłonięte przez organizm i potencjalnie powodować uszkodzenia w miarę upływu czasu. Najbardziej narażeni jesteśmy na działanie parabenów, gdy używamy produktów kosmetycznych ponieważ wchłaniają się one najszybciej.

Dlaczego parabeny są złe?

Badania pokazują, że parabeny sztucznie naśladują estrogeny w organizmie, co prowadzi do wielu problemów, w tym do nagromadzania się dodatkowych tłuszczów, wzrostu piersi u mężczyzn, zaburzeń metabolicznych, rozwojowych, hormonalnych i neurologicznych, różnych nowotworów, w tym przede wszystkim raka piersi. Estrogen jest żeńskim hormonem, który powoduje wzrost komórek normalnych i rakowych. W ostatniej dekadzie badania wykazały, że parabeny były obecne w 99% pobranych próbek tkanek raka sutka. Guzy nowotworowe piersi zawierały mierzalne ilości sześciu parabenów, występujących w stężeniach zbliżonych do ich zastosowania w syntezie produktów kosmetycznych.

Philippa Darbre, wykładowca i badaczka z Anglii zbadała to w 2004 r. Podczas jej badań nad działaniem estrogenu na raka piersi, jej zespół zidentyfikował parabeny w 18 z 20 biopsji guzów raka sutka. Parabeny są wchłaniane przez skórę, naśladują estrogeny, zaburzają nasze systemy hormonalne i mogą prowadzić do raka piersi zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Darbre odkryła, że parabeny nie tylko napędzają wzrost istniejących komórek nowotworowych, ale także są rakotwórcze. W 2012 r. Darbre powtórzyła swoje badania - stwierdziła, że poziom parabenów w jej próbkach z 2004 r. był cztery razy wyższy. "Sądzę, że parabeny stanowią tylko część znacznie większego obrazu" - powiedział Darbre. Nawet jeśli stanowią one tylko niewielką część większego problemu, nadal należy unikać parabenów.

Parabeny wykryto również w prawie każdej próbce moczu u dorosłych za pomocą demograficznie zróżnicowanego badania **. Nastolatki i dorosłe kobiety miały najwięcej propyloparabenu i metyloparabenu w moczu w porównaniu z mężczyznami, prawdopodobnie dlatego, że stosowały więcej produktów do higieny osobistej. Zdrowi, młodzi mężczyźni otrzymywali balsam z parabenami, aby nałożyć je na swoje ciało. W ciągu zaledwie kilku godzin po zastosowaniu balsamu, krew i mocz mężczyzny zawierały parabeny! To udowodniło, że te szeroko stosowane chemikalia szybko i łatwo wchłaniają się w skórę. Ten przypadek jest niepokojący! FDA*** nie sądzi, że istnieje powód do niepokoju, jednak grupa robocza EWG sugeruje, że wielokrotne narażenie na paraben w dłuższym czasie (oraz wiele zawartych w nim substancji) może spowodować poważne szkody. Jeśli nadal zastanawiasz się, "dlaczego parabeny są złe?" najlepiej ponownie przeczytaj ostatnią cześć artykułu, aby dokładnie zapoznać się jak szkodliwy wpływ mają one na naszą skórę.

Jak wykryć paraben ?

Wykrywanie parabenów jest o wiele łatwiejsze niż myślisz, ale musisz zacząć od przeczytania KAŻDEJ etykiety produktu. Do najczęstszych należą: metyloparaben, propyloparaben, etyloparaben i butyloparaben - zauważ powtarzalność danych substancji? Każdy produkt do pielęgnacji ciała zawierający składnik kończący się na -paraben powinien znajdować się na liście produktów, których należy unikać. W żywności parabeny są nieco trudniejsze do zauważenia; są identyfikowane jako składniki "E", takie jak E214, E216 itd. Jeśli chcesz uniknąć parabenów w produktach do pielęgnacji ciała, zacznij od swojej listy zakupów. Do najczęstszych produktów, które kupujemy i których etykiety powinniśmy dokładniej przeczytać należą:

- Szampon

- Odżywka

- Serum do włosów

- Balsam

- Dezodorant

- Nawilżający krem do twarzy

- Krem pod oczy

- Płyn do mycia twarzy

- Serum do twarzy

- Pasta do zębów

- Makijaż

- Krem do golenia

Dobra wiadomość o parabenach

Dobrą wiadomością na temat parabenów jest to, że można ich łatwo uniknąć i zastąpić bezpieczniejszymi alternatywami. Powód dla którego producenci używają parabenów jest oczywiście szlachetny jednak ich wysoki czynnik zagrożenia dla naszego zdrowia dlatego odradza się używania produktów zawierających te substancje. Zdecyduj się na prawdziwie naturalne marki, które wykorzystują przeciwutleniacze, tokoferole lub zioła do zachowania swoich receptur.

Wiciokrzew japoński (na zdjęciu powyżej) jest również silnym środkiem konserwującym, który okazał się znacznie bezpieczniejszy niż syntetyczne parabeny.

Więcej dobrych wiadomości? Ogólna liczba produktów zawierających parabeny dramatycznie spadła w latach 2005-2011, jak uważają naukowcy, w wyniku presji ze strony konsumentów. To co kupujemy i wybieramy jako konsumenci, ma absolutny wpływ na nasze indywidualne zdrowie i zbiorową całość! Trzymaj się z dala od wszystkiego, co kończy się -paraben na etykiecie i powiedz swoim bliskim, aby zrobili to samo. Im więcej wiemy, tym bardziej świadome mogą być nasze decyzje. To co nakładamy na naszą skórę może nas odżywiać lub nam szkodzić.

*American Chemical Society jest wiodącym wydawcą recenzowanych czasopism naukowych w dziedzinie chemii i nauk pokrewnych, służących społecznościom naukowym na całym świecie poprzez niezrównane zaangażowanie w jakość, niezawodność i innowacyjność.

**National Health and Nutrition Examination Survey ( NHANES )

***Agencja Żywności i Leków, FDA (ang. Food and Drug Administration)

Wszystkie komentarze

Zostaw komentarz